November végén, Anya Te Tudod, Apa Te Tudod elnevezésű rendezvényünkön alsótagozatos kisgyerekek népesítették be a Csongrádi TErmészetTUDOmányos Diáklaboratórium termeit. Négy helyszínen, 16 fős csoportokban kisgyerekek és szüleik szerezhettek természettudományos élményeket, átélhették az együtt kísérletezés örömét.
Szabó László tanár úr vezetésével játékosan kideríthették a gyerekek hogyan lehet kocka alakú buborékot fújni, két buborékot egymásba illeszteni vagy szakállnak is beillő buboréksokaságot „növeszteni”. A résztvevők segítségének köszönhetően sikerült egy hatalmas szappanhártyát is kifeszíteni a nagyméretű keretre.
A technika teremben Gilicze Tamás tanár úr programozható robotokat mutatott a gyerekeknek. Az mBot robot a terepasztalon szenzorok segítségével vonalat követve, az akadályokat kikerülve teljesítette a pályát. A humanoid robot mozgását is megfigyelhették a résztvevők. Egy modell segítségével bemutatásra került a gyártósorok fáradhatatlan munkása a robotkar, majd egy kódokkal vezérelhető plotterrel hóembert rajzoltak. Végezetül micro:bit programozás következett: az érdeklődők blokkprogramozással összeállították a kódot, majd rátöltötték mikrokontrollerre és tesztelték a működését.
A laboratóriumban Tábori Leventéné tanárnővel tavaszt varázsoltak az őszbe a vízben nyíló színes virágokkal. Részesei lehettek egy vulkánkitörésnek és táncoló cseppeket csodálhattak meg pohárban. A vöröskáposztával megfestett papírlapon színes rajzokat készíhettek, zöldet, vöröset.
Tábori Levente tanár úrral azt igyekeztek kideríteni a gyerekek, hogy a „kaméleon anyagok” miért is változtatják színüket?
Vizsgálták a folyadékok színváltását és a lángok fényhatásait is tanulmányozták. A gyerekeknek lehetőségük volt szinte mindent saját maguk is kipróbálni. A legnagyobb izgalom a tűzgyújtást kísérte, a fotók és videók megörökítették ezeket a pillanatokat is.
A rendezvény a Selye János Diáklaborhálózat programsorozatának részeként valósult meg.