A holokauszt csongrádi áldozatainak kutatása batsányisokkal

2024-ben, a holokauszt 80. évfordulóján a Csongrádi Levéltár és az Oppidum Csongrád Alapítvány közösen vállalta, hogy egy emlékkötetet jelentetnek meg a Batsányi-gimnázium tanulóinak közreműködésével. Az együttműködés kiváló szakmai lehetőséget teremtett minden fél számára, hiszen az áldozatok emlékének ápolása és a helyi értékek védelme a fiatal generáció bevonásával nemcsak az oktatásban mutatja meg hasznosságát, hanem hosszú távon a város kulturális életére és a projektbe bevont diákok gondolkodására is pozitív hatást gyakorolhat.

A kutatásban azok a diákok vettek részt, akik a 2024 elején létrehozott csoportban Dr. Széll Gábor vezetésével a késő római korhoz kapcsolódó forrásfeldolgozásban és feladatkészítésben is közreműködtek: Bakai Sára, Baksa Gergő Hunor, Bertus-Bodor Boglárka, Déri Dorka, Farkas-Tóth Zita, Holló Boglárka, Horvát Dorina, Janó Gabriella, Joó Roland, Kovács Fanni, Labát Vivien, Ornyik Martin, Pap Eszter, Pintér Anna, Szabó Réka, Szalay Lili, Tudós Lili és Veres Jázmin Lívia. Ők az első olyan fiatalok, akik szervezett körülmények között, szakmai irányítással foglalkoztak a holokauszt csongrádi áldozataival. Az így elindított projekt szervesen kapcsolódik a gimnázium hagyományőrző munkájához, a korábbi évek holokauszt-rendezvényeinek méltó folytatása.

A kutatómunkába bevont diákokkal először áttekintettük a holokauszttal kapcsolatos alapvető ismereteket, végigkísértük a hazai zsidóság életútját a középkortól egészen a holokauszt időszakáig, kilátogattunk a csongrádi izraelita temetőbe, tanulmányoztuk a témához kapcsolódó helyi emlékeket és kiadványokat. A projekt legfontosabb lépéseként összesítettük a nemzetközi kutatások alapján ismert 242 csongrádi áldozat adatait, majd a Városi Tanács által nyilvántartásba vett és az 1949-es izraelita emlékművön szereplő listából még 8 újabb személy került a vizsgálat látókörébe. A diákok a névlistáinkon szereplő adatokat ellenőrizték és kiegészítették a Yad Vashem emléklapjainak, valamint az Arolsen Archive és az USHMM online gyűjteményének segítségével. Az eddig ismert személyeken kívül 15 további áldozatot sikerült felkutatnunk, rajtuk kívül 6 túlélő is szerepel a bemutatott listán.

A diákoktól elvártuk, hogy pontosan és körültekintően dolgozzanak, a feladat teljesítéséhez közepes szintű angol nyelvtudásra és alapvető szövegszerkesztési kompetenciára is szükség volt, de természetesen az általuk feltárt ellentmondásokat igyekeztünk feloldani, a bizonytalan adatokat korrigáltuk, hogy a lehető legpontosabb információk szerepeljenek a kiadványban. Az izraelita temető kiállítási anyaga mellett az online felületeken kerestünk fényképeket az áldozatokról, hat diák pedig arra vállalkozott, hogy a csongrádi temető sírjait és megmaradt feliratait jelenlegi állapotukban lefotózza, így a nevek beazonosítása is lehetővé vált a héber feliratok elemzésével.

A projekt zárásaként a diákok véleményét kértem arról, hogy értékeljék a kutatási munkafolyamatot. Érdekesnek találták, hogy beleláthatnak más emberek életébe, akik talán ugyanott és ugyanolyan lehetőségek birtokában éltek, mint ők napjainkban. Büszkék voltak arra, hogy egy nagyszabású projekt részeseként munkájuk eredményeit mások is láthatják majd. A nehézségekkel kapcsolatban úgy nyilatkoztak, hogy pontos és precíz munkát igényelt az adatok összesítése, a korábbiaknál nagyobb koncentrációra volt szükségük, éppen ezért egy kis stresszt is okozott az a tudat, hogy egy fontos kutatás részesei lehetnek. Néhányan megrázónak találták, hogy a holokauszt áldozatainak életútját különböző adatlapokból és emléklapokból, mások beszámolóiból lehet csak valamekkora pontossággal rekonstruálni. Az adatgyűjtésnek köszönhetően a holokauszt már nem egy elvont fogalom számukra, hanem személyekhez és családokhoz kapcsolódó tragédia.

A 2024. október 21-én megtartott ünnepélyes könyvbemutatón a diákok is kézbe vehették A csongrádi holokauszt áldozatok emlékére című kötetet (szerk. Georgiádes Ildikó–Pataricza Dóra–Tánczos Roland, Csongrád, 2024), amely hiánypótló kiadványként állít emléket a csongrádi zsidóságnak a holokauszt 80. évfordulóján. A deportálások során és a munkaszolgálat alatt meggyilkolt személyeken kívül a túlélők felsorolásával együtt összesen 345 csongrádi születésű vagy Csongrádon élő áldozat neve és legfontosabb adatai szerepelnek a könyvben, amelyet kiegészítenek Berényi Imre 1954-ben feljegyzett gondolatai a csongrádi hitközség életéről, valamint Weisz Zsuzsa 2009-es visszaemlékezése is.

A diákokkal végzett kutatás eredményeiről a 47. Csongrád Megyei Levéltári Napok rendezvényén tartottam előadást A holokauszt csongrádi áldozatainak kutatása a Csongrádi Levéltár és a Batsányi János Gimnázium együttműködésében címmel 2024. október 29-én, a projekt folyamatának bővebb elemzése 2025 elején jelenik majd meg szakfolyóiratban. A kötet megjelenésével azonban a csongrádi holokauszt-kutatás nem fejeződhet be, hiszen már most is kerültek elő újabb források, amelyek tovább gazdagíthatják tudásunkat a csongrádi zsidóság életéről. Feldolgozásra várnak többek között Berényi Lipót egykori hitoktató hagyatékának levelei és feljegyzései, de a tervek között szerepel a temetőkataszter elkészítése és rögzítése, valamint az ismertebb csongrádi áldozatok életrajzának rekonstruálása, amelyek mind segítségünkre lehetnek abban, hogy hozzájáruljunk a csongrádi zsidóság emlékének megőrzéséhez.