Colourful Stories/Színes történetek Romániában

A Reading is Fun! utolsó találkozója január 13-án kezdődött Stanilestiben, Romániában. Iskolánkból négy diák vehetett részt ezen a színvonalas, egy hétig tartó programsorozaton. Román, spanyol és török tanulókkal találkoztunk az első napon az iskolában, ahol szívélyes üdvözlettel fogadtak bennünket, a román hagyományok szerint fonott kaláccsal és sóval vártak minket az ajtóban. Először a festői környezetben lévő iskolával ismerkedtünk, majd az iskola mellett álló ortodox templomot is meglátogattuk. Ebéd után a régi román mesterségekkel ismerkedtünk, kosárfonást, seprű készítést, szövést láthattunk. Keresztszemes hímzéssel könyvjelzőt készítettünk, közben a román diákok előadásában román népdalokat hallhattunk, akik a tiszteletünkre népviseletbe öltöztek.
A második napon Huszváros helyi, Mihai Raleáról elnevezett könyvtárát látogattuk meg. Január 15-én ünneplik Mihail Eminescu, a legnagyobb román költő születésnapját, a kultúra napját tartják ilyenkor, ezen a programon vettünk részt mi is. Kitűzőket kaptunk, majd bemutatták a könyvtárat. Jókai Mór: Az aranyember című művét is megtaláltuk a polcokon, román nyelvre lefordítva. Egy játék keretében könyveket kerestünk a könyvtárban, könyvekkel jutalmazták a legjobb „felfedezőket”. Ezután könyveken alapuló filmekről beszélgettünk majd egy író-olvasó találkozón is részt vettünk. Az iskola egyik történelem tanára 10 könyv megírásával büszkélkedhet, ő mutatta be nekünk  legújabb könyvét a délelőtt során. Megzenésített verseket is hallhattunk iskolájuk másik tanárának előadásában. Egy három soros haiku vers megírásával is megpróbálkoztunk. A könyvtár után meglátogattuk az Ortodox Teológiai Szeminárium intézményét, ahol egy előadást hallhattunk az Erasmus projektek előnyeiről, majd az iskolai kórus liturgikus énekeiből kaptunk ízelítőt a varázslatos hangú papnövendékek és lányok előadásában.
A harmadik napon korán keltünk és egy hosszú buszos út után délutánra megérkeztünk Piatra Neamtba, egy olyan városba, ahol a történelem, a kultúra és a természet találkozik, és felejthetetlen élményt nyújt. A várostól nem messze található a Gyilkos-tó, amelyhez a Békás-szoroson keresztül vezet az út. A befagyott tó elkápráztató látványa, és a Békás-szoroson átvezető kacskaringós szerpentin örökre emlék marad számunkra. A napunk zárásaként ellátogattunk az Agapiaba, Nikolae Grigorescu román festő által festett kolostorba. Az épület belsejében múzeum működik, ahol a rövid tárlatvezetés után és a régészeti leletek megtekintése után, sétáltunk egyet a városban, későn este értünk haza.
Látogatásunk negyedeik napján a diákok a napot az iskolában töltötték. A délelőtt folyamán kézműves foglalkozás keretében kreatív hajtogatott lapbook-ot készítettünk a kedvenc regényünkről vegyes csoportokban. Rövid szünet után saját országbeli társainkkal együtt digitális posztert készítettünk. Mi iskolánk egy régi diákját, Grecsó Krisztiánt és munkásságát választottuk a poszter elkészítéséhez és prezentálásához. A nap folyamán a tanárok ellátogattak a helyi polgármesterhez és a szervező iskola partneriskoláját is meglátogatták.
Az ötödik napon Jászvásárra kirándultunk, ahol meglátogattuk a Kultúrpalotát. Visszaérkezésünk után a búcsú ünnepségen vettünk részt. Megtekintettük a helyi néptáncosok előadását, majd átvettük a részvételt bizonyító dokumentumokat. Finom vacsorával, közös tánccal és énekléssel zárult az este.
Csodálatos keretek között ért véget ez a projekt, sokat tanultuk és sokat tapasztaltunk a 18 hónap alatt. Barátságokat kötöttünk, így nem ér véget itt a közös élmények sora.