Tizenhat éve ezekben a napokban tette próbára az akkori védőgátakat a medrőből kilépő Tisza. Korábban soha nem látott vízmennyiség (1035 cm-es rekord magasság) gyakorolt nyomást a töltésekre, veszélybe kerültek a folyóparti települések. Az itt élők, köztük a batsányisok is önkéntes munkával segítették a szakemberek munkáját.
Mi is érzékeltük a folyó elsöprő erejét, és homokzsákot töltöttünk éjjel nappal egymást váltva. A város apraja nagyja összefogott, hogy a töltések erősebbek legyenek, mint a folyó árja, mert mi itt élünk, ez az otthonunk.
A gátőrök járőrözés közben buzgárok és szivárgás nyomait keresték, a mélyszivárgókra csatlakozott kutakból vett mintákat elemezték, hogy időben észrevegyék, ha meggyengül a töltés. A gátak mentén, a töltésekhez közel több ponton un. depókat alakítottak ki. Ide teherautók ömlesztették a homokot, majd az önkéntesek zsákokba lapátolták, járművekre rakták, a gátak közelébe vitték, ahol a segítők élő láncot alkotva juttatták célba a homozsákokat. A töltéseket folyamatosan erősítettek, ellenoldalon megtámasztották, hogy a megcsúszást és a kritikus pontokon az átszakadást megakadályozzák. A nehezebben megközelíthető helyekre katonai helikopterek vittek a kézzel mozdíthatónál hatalmasbb homokzsákokat.
Tanáraink nem csak együtt dolgoztak a diákokkal, hanem fényképeken is megörökítették a város alatti folyószakasz napról napra emelkedő vízszintjét és a depókban folyó munkát.
- Honlapunk „Régi képek” albumában, a 2006. április 14-e és május 1-je közötti időszak gátakon és a depókban készült, több, mint 1200 fénykép, naponként csoportosítva megtekinthető (Borda Zsolt, Gilicze Tamás, Kovács Péter fotói).
- A 2006 Körös-zug – árvízi krónika, szakemberek szemszögéből, napokra bontva, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság honlapján.
- Batsányis diákkal készült videoriport itt elérhető a Városi Televízió 2,5 órás összefoglalójában.
Giliczéné László Kókai Mária (2021.)